ÅTERVINNINGSBUTIKER

Wanhakierto-Finafynd

BORGÅ
Montörsvägen 12, 06150 Borgå
mån - free kl. 10 - 17

tel. 040 195 4402
ansvarig person
HELENA HOLLMÉN
040 184 7079
helena.hollmen@samaria.fi

TAVASTEHUS
Markkulantie 3, 13100 Tavastehus
mån - fre kl. 10 - 17

tel. 050 461 2700
ansvarig person
NIINA MÄKINEN
niina.makinen@samaria.fi

Borgå Ankare

Montörsvägen12, 06150 Borgå, mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Aho Sofia
Ansvarig handledare 
Kök- och caféansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi
Spiridenko Andrei
Handledare
Fastighetsskötare
045 169 7860
andrei.spiridenko@samaria.fi
Ketola Roosa
socionom (deltid)
050 382 5582
roosa.ketola@samaria.fi

Esbo Ankare

Mattgårdsvägen 16, 02230 Esbo, mån-fre 9-14

Kaleva Tiina 
Enhets förman
040 488 9025
tiina.kaleva@samaria.fi
Yliluoma Hannu
Handledare
050 306 6252
hannu.yliluoma@samaria.fi

Helsingfors Korjaamo

Vilhelmsbergsgatan 7-9, 00500 Helsingfors, mån-fre 9-14

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Muhonen Riki
Ansvarig handledare
044 491 4158
riki.muhonen@samaria.fi
Lehtonen Kamilla
Handledare (deltid)
050 505 2966
kamilla.lehtonen@samaria.fi
Lankia Timo
Handledare (deltid)
050 505 2966
timo.lankia@samaria.fi

Tavastehus Ankare

Markkulantie 3, 13100 Tavastehus, mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Da Silva Anne
Handledare
Socionom
044 901 6527
anne.dasilva@samaria.fi

Bois Ida 
Handledare (deltid)
Sjuksköterska (YH)
050 357 7363
ida.bois@samaria.fi

Haapio Leena 
Handledare 
Husmor
050 312 2234
leena.haapio@samaria.fi
Tanskanen Hanna
Handledare / ART-studio (deltid)
hanna.tanskanen@samaria.fi
050 461 2706

Noark Café

Montörsvägen 12, 06150 Borgå, mån-fre 10-15

Aho Sofia
Kafeansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi

Samaria-hemmet

Skarpensvägen 92, 06150 Borgå

Grönroos Gabriel 
Enhets förman
040 594 4801
gabriel.gronroos@samaria.fi
Niemi Kristiina
Sjuksköterska
040 184 0954 
kristiina.niemi@samaria.fi

Handledare
040 876 2658

Samanen Riitta-Liisa 
Husmor
050 440 8821
riitta-liisa.samanen@samaria.fi

Rose-hemmet

Ketola Roosa
närmaste förman, ansvarig handledare
050 382 5582
roosa.ketola@samaria.fi

Salmi Maureen 
handledare, sjuksköterska
050 476 1184
maureen.salmi@samaria.fi

Stödboende

BORGÅ, SIBBO
Peitsoma Marko
Boendehandledare
050 401 9308
marko.peitsoma@samaria.fi
SELKI / VICHTIS
Spiridenko Andrei

Klienthandledare
045 169 7860
andrei.spiridenko@samaria.fi
TAVASTEHUS
Valkoniemi Päivi 
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi

Samaria Center

SAMARIA RF (Montörsvägen 12, 06150 Borgå)

Valkoniemi Ismo 
Verksamhetsledare
040 741 5577
ismo.valkoniemi@samaria.fi
Valkoniemi Päivi 
Vice verksamhetsledare
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Eskola Maarit
Ekonomi- och förvaltningschef
050 353 7756
maarit.eskola@samaria.fi
Heikkilä Pirjo
Huvudbokförare
050 364 8802
pirjo.heikkila@samaria.fi
Manninen Raija
Kontorist (deltid)
050 417 8939
raija.manninen@samaria.fi
Kuoppamäki Heli 
AD / information / kommunikation (deltid)
050 463 7579
heli.kuoppamaki@samaria.fi

Valkoniemi Joonas
Datorstödtjänster (deltid)
040 181 6157
joonas.valkoniemi@samaria.fi