Samaria Center

SAMARIA RF (Montörsvägen 12, 06150 Borgå)

Valkoniemi Ismo 
Verksamhetsledare
040 741 5577
ismo.valkoniemi@samaria.fi
Valkoniemi Päivi 
Vice verksamhetsledare
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Eskola Maarit
Ekonomi- och förvaltningschef
050 353 7756
maarit.eskola@samaria.fi
Heikkilä Pirjo
Huvudbokförare
050 364 8802
pirjo.heikkila@samaria.fi
Manninen Raija
Kontorist (deltid)
050 417 8939
raija.manninen@samaria.fi
Kuoppamäki Heli 
AD / information / kommunikation (deltid)
050 463 7579
heli.kuoppamaki@samaria.fi

Valkoniemi Joonas
Datorstödtjänster (deltid)
040 181 6157
joonas.valkoniemi@samaria.fi

 

 

Verksamhetsenheter

BORGÅ ANKARE (Montörsvägen 12, 06150 Borgå), mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Aho Sofia
Ansvarig handledare 
Kök- och caféansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi

Spiridenko Andrei
Handledare
Fastighetsskötare
045 169 7860
andrei.spiridenko@samaria.fi

Hollmén Helena
Handledare (deltid)
040 184 7079
helena.hollmen@samaria.fi

KORJAAMO (Vilhelmsbergsgatan 7-9, 00500 Helsingfors), mån-fre 9-14

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Muhonen Riki
Ansvarig handledare
044 491 4158
riki.muhonen@samaria.fi
Lankia Timo 
Handledare (deltid)
050 505 2966
timo.lankia@samaria.fi
Kuoppamäki Heli 
AD / Media (deltid)
050 463 7579
heli.kuoppamaki@samaria.fi

TAVASTEHUS ANKARE (Markkulantie 3, 13100 Tavastehus), mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Da Silva Anne
Handledare
Socionom
044 901 6527
anne.dasilva@samaria.fi

Bois Ida 
Handledare / Korjaamo (deltid)
Sjuksköterska (YH)
050 357 7363
ida.bois@samaria.fi

Kuosmanen Janne
Handledare / Korjaamo
050 312 2244
janne.kuosmanen@samaria.fi
Haapio Leena 
Handledare / Korjaamo
Husmor
050 312 2234
leena.haapio@samaria.fi
Tanskanen Hanna
Handledare / ART-studio (deltid)
hanna.tanskanen@samaria.fi
050 461 2706

Noark Café (Montörsvägen 12, 06150 Borgå)

Aho Sofia
Kafeansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi

Niskala Sami
Kafearbetare
040 195 4401
sami.niskala@samaria.fi

 

ESBO ANKARE (Mattgårdsvägen 16, 02230 Esbo)

Kaleva Tiina 
Enhets förman
040 488 9025
tiina.kaleva@samaria.fi

Yliluoma Hannu
Handledare
050 306 6252
hannu.yliluoma@samaria.fi
Salonaho Mauri
Handledare
mauri.salonaho@samaria.fi
050 471 1434

Samaria-hemmet

Skarpensvägen 92, 06150 Borgå

Grönroos Gabriel 
Enhets förman
040 594 4801
gabriel.gronroos@samaria.fi
Makkonen Sini
Socialhandledare (deltid)
040 5944 801 
sini.makkonen@samaria.fi
Blomerus Taisto
Handledare, missbrukararbetare
050 567 1544
taisto.blomerus@samaria.fi
Kemppi Jukka
Handledare, missbrukararbetare
050 567 1544
jukka.kemppi@samaria.fi
Samanen Riitta-Liisa 
Husmor
050 440 8821
riitta-liisa.samanen@samaria.fi

Peitsoma Marko
Boendehandledare
050 401 9308
marko.peitsoma@samaria.fi

 

 

ÅTERVINNINGSBUTIKER

Wanhakierto-Finafynd BORGÅ (Montörsvägen 12, 06150 Borgå)

tel. 040 195 4402

Wanhakierto-Finafynd TAVASTEHUS (Markkulantie 3, 13100 Tavastehus)

tel. 050 461 2700

ansvarig person
Niina Mäkinen
niina.makinen@samaria.fi

Stödboende

BORGÅ, SIBBO
Peitsoma Marko
Boendehandledare
050 401 9308
marko.peitsoma@samaria.fi
SELKI / VICHTIS
Spiridenko Andrei

Klienthandledare
045 169 7860
andrei.spiridenko@samaria.fi
TAVASTEHUS
Valkoniemi Päivi 
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi

Riose-hemmet

Ketola Roosa
närmaste förman, ansvarig handledare
050 382 5582
roosa.ketola@samaria.fi

Salmi Maureen 
handledare, sjuksköterska
050 476 1184
maureen.salmi@samaria.fi