ÅTERVINNINGSBUTIKER

Wanhakierto-Finafynd

BORGÅ
Montörsvägen 12, 06150 Borgå
mån - free kl. 10 - 17

tel. 040 195 4402
 

TAVASTEHUS
Markkulantie 3, 13100 Tavastehus
mån - fre kl. 10 - 17

tel. 050 461 2700

Borgå Ankare

Montörsvägen12, 06150 Borgå, mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Aho Sofia
Ansvarig handledare 
Kök- och caféansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi
Moisander Taina
Ansvarig handledare (deltid)
Socionom
050 382 5582
taina.moisander@samaria.fi

Esbo Ankare

Mattgårdsvägen 16, 02230 Esbo, mån-fre 9-14

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Tali Kerli
Ansvarig handledare
044 491 0519
kerli.tali@samaria.fi
Yliluoma Hannu
Handledare
050 306 6252
hannu.yliluoma@samaria.fi

Stadi Ankare / Korjaamo Helsingfors

Vilhelmsbergsgatan 7-9, 00500 Helsingfors, mån-fre 9-14

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Muhonen Riki
Ansvarig handledare / DAGCENTER
044 491 4158
riki.muhonen@samaria.fi
Lehtonen Kamilla
Ansvarig handledare /

ARBETSVERKSAMHET I REHABILITERINGSSYFTE
044 706 1277
kamilla.lehtonen@samaria.fi

Handledare 
050 505 2966
 

Tavastehus Ankare

Markkulantie 3, 13100 Tavastehus, mån-fre 9-15

Valkoniemi Päivi
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi 
Da Silva Anne
Handledare
Socionom
044 901 6527
anne.dasilva@samaria.fi
Haapio-Lahdenperä Leena 
Handledare 
Husmor
050 312 2234
leena.haapio-lahdenpera@samaria.fi
Tanskanen Hanna
Handledare / ART-studio (deltid)
050 461 2706
hanna.tanskanen@samaria.fi

Noark Café

Montörsvägen 12, 06150 Borgå, 040 195 4401

Aho Sofia
Kaféansvarig
040 158 3506
sofia.aho@samaria.fi

Samaria-hemmet

Skarpensvägen 92, 06150 Borgå

Grönroos Gabriel 
Enhets förman
040 594 4801
gabriel.gronroos@samaria.fi
Niemi Kristiina
Sjuksköterska
040 184 0954 
kristiina.niemi@samaria.fi

Handledare
040 876 2658

Samanen Riitta-Liisa 
Husmor
050 440 8821
riitta-liisa.samanen@samaria.fi

Rose-hemmet

Moisander Taina
(vikarie för Roosa Huhtinen)
Ebhets ansvarig 
Socionom

050 382 5582
taina.moisander@samaria.fi

Salmi Maureen 
Handledare
Sjuksköterska
050 476 1184
maureen.salmi@samaria.fi

Stödboende

BORGÅ
Peitsoma Marko
Boendehandledare
050 401 9308
marko.peitsoma@samaria.fi
TAVASTEHUS
Valkoniemi Päivi 
Enhets förman
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi

Samaria Center

SAMARIA RF (Montörsvägen 12, 06150 Borgå)

Valkoniemi Ismo 
Verksamhetsledare
040 741 5577
ismo.valkoniemi@samaria.fi
Valkoniemi Päivi 
Vice verksamhetsledare
040 740 0778
paivi.valkoniemi@samaria.fi
Vehkamäki Maarit
Ekonomi- och förvaltningschef
050 353 7756
maarit.vehkamaki@samaria.fi
Heikkilä Pirjo
Huvudbokförare
050 364 8802
pirjo.heikkila@samaria.fi
Kuoppamäki Heli 
AD (deltid)
050 463 7579
heli.kuoppamaki@samaria.fi